سیگنالینگ به مجموعه پیام های رد و بدل شده در قبل ، حین و پس از تماس بین ارائه دهنده سرویس و مصرف کننده آن می گویند. این پیام ها عموما برای مدیریت یک ارتباط بوده و مربوط به محتوای ارتباط !

برای مثال فرض کنید خط شهری خود را به یک گوشی آنالوگ متصل کردید ، زمانی که شماره آن خط را می گیرید برای گوشی سیگنالی ارسال می شود به مفهوم تماس ورودی در نتیجه گوشی شما زنگ می خورد ( Ring ) و یا شماره تماس گیرنده ( Caller ID ) را بر روی گوشی خود مشاهده می کنید یا حین مکالمه صدا بوق بوق می شنوید یا اصطلاحا پشت خطی ( Call waiting ) دارید و یا …  . البته تمامی این مثال ها مربوط به ارسال سیگنالینگ از طرف ارائه دهنده سرویس ( در ایران شرکت مخابرات ) است در حالی که مصرف کننده سرویس یا مشترک نیز سیگنال ( پیام ) هایی برای ارائه دهنده سرویس ( مخابرات) نیز ارسال می کند. مثل : برداشتن گوشی یا پاسخ به تماس ! شماره گیری و …

سیگنالینگ در خطوط شهری معمول ( PSTN ) بصورت آنالوگ ( تغییر ولتاژ در سیم تلفن ) انجام می پذیرد که باعث ایجاد صدا در فرکانس های مختلف شده که هر فرکانس مربوط به مفهومی خاص است.

البته برای درک و عدم بروز خطا در سیگنالیگ ها نیز فرمت های ارسال و دریافت خاصی وجود دارند که در ادامه با هم بررسی خواهیم کرد:

FSK یا Frequency shift keying:

به دلیل اینکه این فرمت در سال های بسیار گذشته عموما در ایالات متحده امریکا بیشتر استفاده می شد به Bells-US نیز نامیده می شود.

این سیگنالینگ حتی می تواند با تبدیل پیام های دیجیتال به آنالوگ نه تنها در زمینه ارتباطی ( تلفنی ) بلکه در سایر مصارف مانند ریموت های کنترلی ( مثلا درب پارکینگ ) نیز استفاده می شود.

از ویژگی های این مدل می توان به توانایی استفاده از الگوریتم Goertzel که باعث اجرا بر روی حتی میکروکنترولر های کم قدرت نیز شود نام برد.

در زیر می توانید نوع صدای تولید شده با استفاده از FSK را بشنوید:

DTMF یا Dual Tone Multi Frequency:

DTMF یک مدل ارسال و دریافت پیام های مخابراتی در شبکه مخابرات است که توسط انجمن بین المللی مخابرات (ITU) نیز به رسمت شناخته شده است البته در ایالات متحده امریکا این مدل را به نام Touchtone (نام تجاری ثبت شده توسط AT&T) نیز می شناسند.

DTMF را می توان جایگزین حلقه قطع (پالس) دانست.

با استفاده از DTMF، هر کلید ای که بر روی گوشی خود فشار می دهد، دو فرکانس خاص تولید می کند. به طوری که یک صدا نمی تواند شبیه دیگری نیست، یک صدا از یک گروه فرکانس بالا فرکانس و دیگری از یک فرکانس پایین تولید می شود.

در جدول زیر فرکانس های مربوط به هر عدد را می توانید مشاهده بفرمایید:

و در زیر نیز می توانید به صدای تولید شده هنگام شماره گیری به وسیله DTMF گوش دهید: